Zespół „Polne Maki”

następny

W dniu 21 października 2015 z został utworzony zespół „Polne Maki” przy Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Dołubowie.
Utworzenie zespołu nie było zadaniem zbyt trudnym, z uwagi na dużą ilość chętnych chcących rozwijać swoje artystyczne zainteresowania. Inicjatorkami jego powołania były: Wioletta Stachowiak, Zofia Zarzecka, Adela Szabracka i Sołtys wsi Dołubowo Teresa Wasilewska. Członkowie nowopowstałego zespołu mają na sercu promocję kultury i tradycji ludowej naszej miejscowości, gminy, niesienie radości swoimi występami wszystkim, dla których jest bliska podlaska muzyka ludowa. Spotkania i próby zespołu odbywają się raz w tygodniu w świetlicy wiejskiej w Dołubowie przy akompaniamencie akordeonowym Pana Janusza Pilarka. Repertuar zespołu stanowią tradycyjne piosenki i przyśpiewki ludowe charakterystyczne dla naszego regionu oraz muzyka biesiadna. Sami piszą także teksty i muzykę. 

Fartuszek w maki

Wyszyła mi mama na fartuszku maki
Oj, będą podziwiać wioskowe chłopaki

Choć nie mam korali i pasiaków w skrzyni
Nikt mi nie zarzuci, żem nie gospodyni

Na sianeczku sianie tylko miłowanie
Wolę żytko zbierać, nic mi się nie stanie

W żytku piękne maki, uplotę wianuszek
Założę chusteczkę i biały fartuszek

Pójdę do Kościoła, podziękuję Matce
Żem nie przesiedziała na progu w swej chatce

I będę czekała na Jasieńka mego
Bom upilnowała wianuszka swojego

Kasieńko, Kasieńko twój Jasio już blisko
Będą zaręczyny! Będzie weselisko

Oprócz pieśni ludowych zespół aranżuje wiersze. Zapraszamy do posłuchania wiersza Marii Konopnickiej „Kwiaty” w interpretacji Wioletty Stachowiak, która napisała także muzykę.

„Polne maki” to także zaangażowanie w utrzymanie tradycji regionu. Członkowie zespołu aktywnie włączają się w obchody dożynek i lokalnych świąt np. Święto Ziemniaka. Oprócz wzbogacania programów w swoje występy muzyczne biorą udział w inscenizacjach dawnych zwyczajów.

18 września 2016 roku wzięli udział w wydarzeniu „Jesień w polu i w zagrodzie” – wykopki w ciechanowieckim skansenie. Była to niezapomniana podróż do przeszłości, kopano ziemniaki i kiszono kapustę, tak jak to dawniej robiono. Aby zobaczyć więcej zdjęć z tej imprezy, kliknij w zdjęcie.

XVI Podlaskie Święto Chleba to kolejne wydarzenie, w którym Polne Maki wzięły udział. Organizowane corocznie w sierpniu święto w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. Aby zobaczyć więcej, kliknij w zdjęcie.

Źródło: http://www.muzeumrolnictwa.pl/aktualnosci/aktualnosci-biezace/xvi-podlaskie-swieto-chleba

Kliknij w poniższe zdjęcie, aby zobaczyć więcej.

13934923_1038685416180908_7023862553799252411_n_resize

 

Polne Maki to sposób na promocję ludowej twórczości. Członkowie zespołu sami piszą teksty i muzykę, sięgają także po standardowe ludowe utwory. Swoją twórczość przedstawiają na festynach, dożynkach i wszędzie tam, gdzie przykłada się wagę do tradycji i historii.

Pierwszy występ Polnych Maków – Przegląd kolęd w SOK Siemiatycze, styczeń 2016 roku

Wizyta w Sejmie RPw Sali Kolumnowej  – 4 marca 2016 roku, gdzie Polne Maki reprezentowały Gminę Dziadkowice w ramach spotkania „Kobiety w ruchu ludowym”.

 

Inne zdjęcia z historii zespołu:

Więcej na https://www.facebook.com/Zespół-Polne-Maki-z-Dołubowa-888429927873125/

następny Udostępnij:

następny
Ustawienia dostępności