Plebania

Stara Plebania w Dołubowie

Stara plebania została zbudowana ok roku 1890. Była drewniana składała się z 8 pokoi. Nie nadawała się do remontu. W maju 1974 r zebrała się Rada Gospodarczo Diecezjalna w składzie Ks. Kan. Franciszek Smorczewski – Dziekan Brański,  Ks. Kan. Michal Badowski – Dziekan Ciechanowiecki i Ks. Kan. Dr Henryk Kordosz – Proboszcz Paf. Drochiczyn 3/4 i zdecydowali, że stara plebanię należy sprzedać. Wyceniono ją na 30 tys.zł. Za te sumę też sprzedano stara plebanię parafianinowi Witoldowi Kamińskiemu z Zaminowa.

dolubowo-nowa-plabania-budowa-_resize  dolubowo-nowa-plabania-budowa-_0003_resize dolubowo-nowa-plabania-budowa-_0002_resize  dolubowo-nowa-plabania-budowa-_0001_resize

W Roku 1973 PWRN w Białymstoku, Wydział do Spraw Wyznań wydał zezwolenie na budowę nowej plebanii w parafii Dołubowo.
Po załatwieniu formalności związanych z budową nowej plebanii w 1974 r. przystąpiono do budowy. Dnia 3 sierpnia 1974 przyjechało 100 fur, które wywiozły gruz po starej plebanii. Dnia 4 sierpnia zrobiono wykop pod fundamenty.
Budowę prowadził pan Jan Rokicki z Dołubowa i Wacław Zarzecki z Dołubowa. Budowę ukończono w 1975 r. w sierpniu.
We wrześniu położono tynki wewnątrz. Centralne ogrzewanie i wodę założył w listopadzie pan Jurkiewicz z Siemiatycz.
W grudniu przeniesiono się do nowej plebanii. Parafianie dołubowscy chętnie składali ofiary na rzecz budowy nowej plebanii. Każda rodzina złożyła ofiarę w miarę swych możliwości.

tn_plebania-dzis-3

Plebania dziś, 2016.

Udostępnij:

Zobacz również

Ustawienia dostępności